Funkcjonalna Fizjoterapia

mgr fizjoterapii Federowicz Piotr

Skontaktuj się ze mną
782-914-956

Terapia

Metody terapii

Metoda PNF (Proprioreceptive Neuromuscular Facilitation) – metoda stworzona początkowo dla pacjentów z dysfunkcjami ośrodkowego układu nerwowego (SM, Heinego–Medina). Jednak w niedługim czasie okazało się, ze może być stosowana w wielu przypadkach dotyczących narządu ruchu.

Jedną z założeń metody PNF jest pozytywne nastawienie (positive approach) do pacjenta i jego problemów – terapia bez bólu i rehabilitacja oparta na czynnościach, które są możliwe do wykonania. Metoda opiera się na funkcjonalnych czynnościach związanych z funkcjonowaniem w codziennym życiu, np. chwyt kubka i możliwość napicia się, czy problemów z chodem – stopa opadająca.

Korzyści z pracy w Koncepcji PNF to:

 • metoda przyjazna dla pacjenta – oparta na bezbolesnej pracy, wykorzystującej silne odcinki ciała i umiejętności chorego do ułatwiania reedukacji utraconych funkcji,
 • wysoki poziom bezpieczeństwa terapii wynikający z integracji zabiegu z diagnostyką,
 • możliwość pracy z chorym na każdym poziomie dysfunkcji – zabezpieczenie terapią wszelkich funkcji od ruchowych do wegetatywnych,
 • wysoki poziom edukacji pacjenta, oparty na współuczestnictwie w planowaniu terapii oraz kontynuacji ćwiczeń w formie programu domowego,
 • niewielkie wymagania sprzętowe,
 • duża efektywność prowadzonej terapii, wynikająca z dokładnej analizy problemu i ukierunkowanych oddziaływań

Metoda FDMco to jest?

Otóż FDM – Fascial Distortion Model – Model Zniekształcenia Powięzi jest to metoda terapeutyczna stworzona przez Dr Stephana Typaldosa D.O. Odkrył on pewne nieprawidłowe ułożenia tkanki pod skórą, które przyczyniały się do powstawania bólu. Prawidłowa tkanka powięziowa wygląda jak pajęczyna, jest elastyczna i dość łatwo ją uszkodzić. Jest ona bardzo ważną częścią naszego organizmu ponieważ nadaje kształt ciała, przenosi każde napięcia i naprężenia oraz zawiera receptory bólowe.

Co charakteryzuje metodę FDM?

W diagnostyce wykorzystuje się „MOWĘ CIAŁA”. Pacjent przychodząc pokazuje w charakterystyczny sposób ból, jego przeniesienie, bądź nietypowe uczucia.

Drugim aspektem metody są typowe zniekształcenia tkanki powięziowej zwane DYSTORSJAMI POWIĘZI. Wyróżnia się 6 typów:

 1. Triggerband – rozwarstwienie tkanki powięziowej;
 2. Hernia – zagnieżdżenie innej tkanki w powięź w wyniku czego powstaje przepuklina;
 3. Dystorsja kontinuum – tkanka elastyczna np. więzadło wapnieje przekształcając się w część kości np. ostroga piętowa;
 4. Falt Distorsion – zwana harmonią, wyróżnia się 2 rodzaje : typ kompresyjny (uciśnięcia) i rozciągnięcia.
 5. Dystorsja Cylindryczna – zniekształcenie powięzi w obrębie całej części ciała – uczucie drętwienia, mrowienia, drżenia a czasami zaburzenia czucia, np. LRS, polineuropatie.
 6. Tektoniczna Fiksacja – zaburzenie ruchomości pomiędzy tkankami.

Terapia ta metodą jest dość bolesna, ale zawsze skuteczna. Już po pierwszej wizycie większość pacjentów „zapomina” o bólu.

Fascial Distorsion Model (FDM) wykorzystywany jest w wielu dziedzinach medycyny. W Niemczech metoda ta stosowana jest zarówno przez fizjoterapeutów jak również przez lekarzy, którzy wykorzystują techniki leczenia FDM w codziennej pracy. Prowadzone badania naukowe przez Uniwersytet w Kolonii (Niemcy) dowodzą, iż terapia FDM pomaga w walce z dolegliwościami bólowymi.

Autorski program usprawniania po endoprotezoplastyce stawu biodrowego

Autorski program stworzony został w oparciu o możliwości funkcjonalne pacjenta, czyli te czynności które potrafi wykonywać w różnych etapach po zabiegu operacyjnym. Składa się z części : 

 1. Oceny funkcjonalnej;
 2. Terapii na strukturze;
 3. Terapii funkcji;
 4. Łączenie terapii struktury i funkcji.

Fizykoterapia

Elektroterapia:

 • prądy TENS – stworzone specjalnie w celu zwalczania bólu. Wykorzystuje teorie Walla i Malzacka;
 • prądy Trauberta – wykorzystywane najczęściej w zespołach bólowych kręgosłupa, zmianach zwyrodnieniowych stawów, stanach pourazowych, zaburzeniach krążenia obwodowego;
 • galwanizacja – inaczej mówiąc jest to wykorzystanie prądu stałego.
 • jonoforeza – zabieg wykorzystujący prąd stały do wprowadzenia odpowiednich jonów leków w głąb tkanki.
 • elektrostymulacja – jest to metoda służąca do pobudzania mięśni bądź nerwów, które przez zaburzenie nie są wstanie podjąć swojej pracy fizjologicznej.
 • prądy diadynamiczne – zawierają sześć rodzajów zmodulowanego prądu, które łączy się odpowiednio z sobą w celu osiągnięcia danego efektu. W zależności od zestawienia uzyskuje się różne efekty terapeutyczne: działanie przeciwbólowe, pobudzające tkankę mięśniową.

 

Laseroterapia – oddziałuje na tkankę w sposób przeciwbólowy, przeciwzapalny oraz biostymulujący. Wskazania do stymulacji laserowej to między innymi:

 • choroby narządu ruchu – choroby zwyrodnieniowe i stany zapalne stawów,
 • choroba przeciążeniowa – uszkodzenie przeciążeniowe ścięgna Achillesa, entezopatie kłykci kości ramiennej („łokieć tenisisty i golfisty”), zapalenia ścięgna rzepki, zespoły bólowe odcinka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa.
 • trudno gojące się rany i owrzodzenia, bliznowce.

 

Ultradźwięki – jest to metoda fizykoterapii polegająca na oddziaływaniu w sposób mechaniczny (działania fal podłużnych w tkance), termiczny (wytworzone poprzez ruch cząsteczek w organizmie) oraz fizykochemiczny (związane w pewnym stopniu ze skutkiem kawitacji).

Stosowanie ultradźwięków ma zastosowanie w:

 • stanach bólowych;
 • zmniejszeniu napięcia mięśni;
 • zwiększeniu rozciągliwości tkanki łącznej – stany po urazach mięśni, stwardniałe blizny;
 • zmianach zapalno-zwyrodnieniowych (ostrogi piętowe);
 • bólach poamputacyjnych;

 

Ultrafonoforeza / fonoforeza – metoda polegająca na wykorzystaniu ultradźwięków do wprowadzenia konkretnych jonów leku w głąb tkanki. Przykładem może być działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe , przeciwbólowe oraz przeciwhistaminowe. Wykorzystuje się w przypadkach takich jak: po skręceniach i urazach stawów , chorobach reumatycznych i w działaniach przeciwalergicznych.

 

Masaż

Istnieje wiele rodzaji masażu. W naszym gabinecie wykonywane są masaże lecznicze, klasyczne oraz relaksujące.

Jak masaż wpływa na nasz organizm? Otóż ta metoda lecznicza polega na sprężystym odkształcaniu tkanek. Dzięki temu do tkanki np. mięśniowej napływa więcej krwi zawierającej składniki ożywcze i tlen. Tkanka dobrze ukrwiona ma szybszą zdolność do regeneracji. Wraz z napływem „świeżej” krwi, mięsień opuszcza krew żylna, zawierająca składniki przemiany materii, które są „utylizowane” w narządach naszego organizmu.

Niekiedy dochodzi do zbyt długiego napięcia danego mięśnia – przykurczu. Zgodnie z prawem tensegracji napięcie przykurczonej tkanki jest przenoszone na inne, w skutek czego ból jest odczuwany w innych rejonach ciała.