Funkcjonalna Fizjoterapia

mgr fizjoterapii Federowicz Piotr

Skontaktuj się ze mną
782-914-956

Porady

„Zawiało mnie” – jak sobie z tym poradzić…

Ból w szyi, odczuwalny z boku czasami z towarzyszącymi bólami ucha, gorączka, zawroty głowy i brak możliwości poruszania głową. To główne objawy tak zwane : „ZAWIAŁO MNIE”.

Skąd się bierze ta dysfunkcja.

Temperatura naszego ciała w przybliżeniu wynosi około 36,6 oC.    W momencie nagłego obniżenia temperatury w danej okolicy ciała nasz organizm reaguje skurczem mięśni. Czasami dochodzi do zbyt gwałtownej reakcji organizmu i skurcz mięśnia mówiąc kolokwialnie „zostaje przez dłuższy czas”.  W przypadku wyżej występujących objawów dochodzi do zwiększonego napięcia w obrębie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Funkcja tego mięśnia polega na obracaniu oraz zginaniu głowy. Gdy mięsień pozostaje zbyt długo w skurczu zaburzone zostaje ukrwienie, a co za tym idzie brak dostarczania tlenu, związków odżywczych. Dochodzi do gromadzenia się wszystkich związków zużytych poprzez co powstają punkty spustowe. W momencie podrażniania takiego punktu pojawiają się bóle w innych rejonach naszego ciała w tym przypadku do ucha czy głowy.

MiesienM-O-S

Co zrobić aby ból przeszedł?

CIEPŁY OKŁAD NIE WYSTARCZY. Problem tkwi w mięśniu . Zwykły masaż również nie pomoże, czasami pogłębia dolegliwości bólowe. Kluczem do sukcesu jest opracowanie w specjalny sposób tego mięśnia. Wykwalifikowany fizjoterapeuta powinien skupić się na wszystkich tkankach miękkich w obrębie szyi. Po rozluźnieniu wszystkich tkanek można przejść do problemu głównego czyli do mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Wykorzystuje się między innymi poizometryczną relaksację mięśni. Terapia w tym przypadku jest krótka wystarczy ok 30-40 minut czyli jedna wizyta.

Mięsień poprzeczny brzucha – proste rozwiązanie bólu kręgosłupa ?

300px-Transversus_abdominis

Często przychodzą do mnie pacjenci z bólem w obrębie kręgosłupa, w szczególności w odcinka lędźwiowo – krzyżowego. Potoczna nazwa tego zjawiska to ból w krzyżach.

PRZYCZYNY BÓLU W KRĘGOSŁUPIE są przeróżne oto kilka z nich:

 – zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgów,

– uszkodzenia krążka międzykręgowego;

– zablokowanie (zakleszczenie warstwy torebki stawowej, fragmentu krążka międzykręgowego, sklejenie się tkanek);

– skurcz w obrębie danej części mięśnia.

Jednak z moich obserwacji wynika iż problem tkwi również w innych rejonach ciała. Obecnie panuje przekonanie iż do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała potrzebny jest balans napięcia mięśniowego, czyli taka sama ilość napięcia po obu stronach ciała (np. z tyłu i z przodu). Tendencyjny tryb życia (praca przy biurku, jazda samochodem) przyczynia się do zwiększenia różnicy napięć w obrębie naszego tułowia. Mięśnie brzucha stają się coraz bardziej rozluźnione i coraz słabsze a co za tym idzie ich siła i wytrzymałość spada. Napięcie w obrębie grzbietu nadal się utrzymuje, a czasami nawet zwiększa. Przyczynia się to do tzw. DYSBALANSU MIĘŚNIOWEGO. Skutkami tego są zwyrodnienia, przeciążenia i upośledzenie prawidłowej  funkcji  naszego kręgosłupa. Kluczem leczenia DYSBALANSU MIĘŚNIOWEGO jest przywrócenie prawidłowej funkcji mięśnia poprzecznego brzucha.

Leczenie to zjawiska jest dość proste jednak potrzebna jest pełna diagnostyka fizjoterapeuty. Należy wyeliminować inne przyczyny zaistniałych bóli np. przerośnięte blizny.

Rehabilitacja / Fizjoterapia po udarze mózgu.

Część I – faza ostra (podczas pobytu w szpitalu), przywracanie czucia i wyjaśnienie zasad.

Jak powinno wyglądać prawidłowe, najnowocześniejsze i najbardziej efektywne przywracanie do prawidłowego funkcjonowania pacjenta po udarze mózgu ????

Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w sposób prosty, ale na początek teoria.

Udar niedokrwienny mózgu – jest to uszkodzenie tkanki mózgowej poprzez proces powstający w naczyniach krwionośnych mózgu. Dochodzi do zatkania naczynia krwionośnego poprzez zator lub narastającą blaszkę miażdżycową. W wyniku tego tętnica zostaje (mówiąc kolokwialnie) zatkana. Krew tętnicza (bogata w składniki odżywcze i tlen) nie dociera do miejsca, za które niejako „odpowiada”. Gdy dany obszar tkanki mózgowej nie jest natleniany i odżywiany dochodzi do martwicy – część mózgu obumiera. Jest to proces nieodwracalny.

Udar krwotoczny – powstaje w wyniku wylewu krwi do tkanki mózgowej. Jest procesem odwrotnym do udaru niedokrwiennego. Krew wylewa się do mózgu powodując zanik tkanki. W tym przypadku leczenie jest szybkie i efektywne. W momencie odessania krwi utracone funkcje powracają. Może na początku nie w pełni ale proces fizjoterapii jest szybki i efektywny.

ns312

Mózg podzielony jest na różne obszary. Każdy obszar odpowiada za inną czynność. Z najważniejszych obszarów patrząc pod kątem fizjoterapii jest zakręt przedśrodkowy i zaśrodkowy. Ten pierwszy odpowiada za ruchomość ciała. Drugi za czucie. Na zdjęciu poniżej ukazane są cześci ciała niejako wpisane w nasz mózg i odpowiednio przyporządkowane, zauważyć jednak można różnice w zapisie „ruchowym” i „czuciowym”. To właśnie dlatego osoba po udarze mózgu nie może ruszyć ręką lub nogą, a czuje dotyk, bądź odczuwa temperaturę. Może być odwrotnie – brak czucia przy jednoczesnym zachowanym ruchu.

homunculus

Ten obrazek to homunculus, czyli nasz obraz odbierany według mózgu. Największe części ciała na tym obrazku ukazują jak ważna są do wykonywania codziennych czynności. Ręce (dłonie), usta, język – te części ciała zajmują największe powierzchnie kory mózgowej – najbardziej wyspecjalizowanej części mózgu. Dlatego tak ważne jest aby pierwsze dni po udarze stymulować pacjenta w tych obszarach.

Jak to zrobić???
Na pewno nie dawaj piłeczki do ręki !!!

chwyt dłoniowy to najprostszy odruch – można zobaczyć go noworodka. Dając piłkę do ręki pokazujesz mózgowi czynność, którą już dawno zrozumiał i utrwalił. W tym momencie możesz tylko „utrudnić” powrót dłoni do wyspecjalizowanych czynności jaką jest chwyt.

Rahabilitując pacjentów zauważyłem że w jakiś sposób potrafią ruszać kończyną, a czucie nie zostało przywrócone.

Już w pierwszym etapie jak członek twojej rodziny leży nieprzytomny w szpitalu pod respiratorem powinno zacząć przywracać utracone funkcje.

A jak to zrobić????

Pamiętasz homunculusa ? Jakie części ciała miał największe ???

to właśnie od tych części ciała powinno zacząć się fizjoterapię a dokładniej stymulację naszego mózgu. Części te są bogato unerwione, dzięki czemu zajmują duży obszar kory mózgowej.

Ale jak ma powrócić czucie skoro ta część mózgu obumarła ? ? ?

i w tym momencie ukazuje się piękne, fantastyczne, zadziwiające a wręcz niepojęte zjawisko zwane PLASTYCZNOŚCIĄ MÓZGU.

Co to jest ?? wydawałoby się bardzo prosta rzecz – przejęcie danych czynności w danym fragmencie kory mózgowej , która uległa zanikowi przez inną cześć kory. Proste prawda ? W teorii tak ale nasz mózg sam tego nie zrobi – on sam się nigdy nie nauczy – musisz pokazać mu daną czynność. Zrozumie, przetworzy i przeanalizuje tak aby wykonywana czyność była w jak największym stopniu ekonomiczna.

Stymulację czucia należy zacząć od dłoni i twarzy. W ten sposób mózg odbiera informacje z twarzy że istnieje takie coś jak dłoń. Analizuje przetwarza i zapamiętuje – zapisuje dane w innej części.

ZAPAMIĘTAJ !!!!

Pamiętasz co twój ojciec / matka / brat lub ktoś inny z rodziny lubił ? Zapach, smak ??? Jako żona / mąż możesz dać zwilżona perfumami chusteczkę – ale tylko na chwile – maksymalnie na 1-2 minuty.

OK, pisałem o czuciu. A co z ruchem ?? to w drugiej części już za tydzień.

Chcesz dokładniej zrozumieć pracę z pacjentem po udarze mózgu bądź innym incydencie związanym z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego?

Zapoznaj się z książką Polly Laider „ Rehabilitacja po udarze mózgu”.

W żaden sposób nie mam z tego profitów i wynagrodzeń. Znajdziesz tam co należy zrobić, jak przygotować mieszkanie aby powrót do „rzeczywistości” był najszybszy.